Sort by

Jolie has logged 43 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
G.I. Blues

G.I. Blues

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mountain Talk

Mountain Talk

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Artemis

Artemis

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Limitless

Limitless

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek the Musical

Shrek the Musical

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Holes

Holes

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
Tigertail

Tigertail

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Read the review Edit this entry  
15
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Henrietta Bulkowski

Henrietta Bulkowski

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cheat

The Cheat

1915
×
Read the review Edit this entry  
23
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry