jimmy has logged 54 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
Read the review Edit this entry  
14
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Rock

White Rock

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Read the review Edit this entry  
17
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Read the review Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry