• Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I do find a problem with the Fantastic Beast films is there’s a reliance on having to include a variety of new beasts in each new instalment which will lead story development to take a back step. The crab dance may seem funny on the surface but when you think about it, it shows that there no real danger for Newt or his brother in this scene.

    I was quite lost for where the characters are at after the 2nd…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I loved how The Northman showed Skarsgard character turning insane as his way of dealing with the loss of his father and the “imprisonment” of his mother. The war chant around the campfire depicts this perfectly with a very great Skarsgard performance. He did start the project with Eggers from the very beginning and commitment like this and more throughout shows a great care to the film.

    Something people may say is why didn’t his uncle go away from the…

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Both segments with young Vito and Michael are great on their own but it’s hard to see how each connects with the other. It could be how Michael’s empire is so fair away from Vito’s.

    Impressive with how De Niro’s Vito gets humanised in this film and is shown to be benevolent. Don Fanucci feels he needs to stand out by wearing a bright white suit. When Vito is Don, you see his clothes blend more with the background and…

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★½

    One of the things that I adore about the Godfather is the way that the Corleone family members stand out from each other.

    Sonny is more brawl than brains which ultimately costs him his life when rushing to defend his sister in the heat of a moment. Fredo is the type of guy who makes you laugh but hell if you’ll ever rely on him. Him dropping the gun when defending his father is pitch perfect to this. Tom’s clearly…

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I didn’t think that the first fifteen minutes really hooked me as I felt like nothing really happened. I thought that figuring out the main characters backstories and how they play a part here was more interesting than the beginning segment of the film.

    The film does pick up though when Cumberbatch creates conflict towards Durst’s character because of their morals. Cumberbatch is critical of her mommy coddling way towards Kodi’s character. Seeing that his brother ends up marrying her…

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It’s hard to pinpoint with Nightmare Alley on what the film was about overall. The film started with a scene of Bradley Cooper burying someone, and the film calls back to this throughout. When you find out the throwback was Bradley killing his father, it doesn’t feel like the impacts the story, which is also why it felt pushed into the film.

    There were really good set pieces in the film such as the lie detector scene and the involvement…

  • Nobody

    Nobody

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The start of Nobody in the police station is an indication of how unrealistic the film will be as Bob Odenkirk is allowed to smoke and bring a cat in the room. It’s perfectly fine Nobody does this since the film stick to this devoid of logic nature all the way through whilst being funny about it.

    Bob is well casted as he brings a lot of Saul Goodman’s characteristics over whilst being a new character. Funny enough, Bob’s character…

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I do find it fascinating how Ethan Hawke’s character drive in life is his work as a pastor with good intentions but for it to be sabotaged by corrupt church officials and the now touristy feel of the church.

    All of that builds up how great the floating scene is. How two people who are all alone embrace one another through time and space in a pure heartfelt moment. Ethan forms something actually real and that actually matter to him.…

  • Jackass Forever

    Jackass Forever

    Watched it all in 4DX with the family...

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It doesn’t make sense that McKay says you can’t be funny all the time whilst trying to make funny situations in places that aren’t asking for jokes.

    The film would have been better off if someone else apart from McKay made it. He has more of a comedy style that works in The Big Short and as a starting point for Succession but not for this.

    Jennifer Lawrence at some time does some stupid things in the film such as…

  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow

    ★★★½

    Would have rated 10/10 for the credits alone due to it using the bangerist fifa banger that was ever banged.

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    £16 was such a bargain in order to watch Judas and the Black Messiah. It has some amazing use of dialogue that aims to beat the way Mr Robot uses their dialogue.

    Jesse Plemons was fantastic but Daniel Kaluuya was something else. I find it amazing that Daniel went from Parking Pataweyo to potential and rightfully deserving Oscar winner for this performance.