RSS feed for Jonah

Jonah has logged 167 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Yakuza Papers, Vol. 2: Deadly Fight in Hiroshima

The Yakuza Papers, Vol. 2: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Yakuza Papers, Vol. 1: Battles Without Honor and Humanity

The Yakuza Papers, Vol. 1: Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Female Prisoner Scorpion: Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: Grudge Song

1973
×
★★½
Edit this entry  
06
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hard Target 2

Hard Target 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Final Master

The Final Master

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Drive

Drive

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Drive

Drive

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The River

The River

1951
×
★★★★
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Furie

Furie

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Edit this entry