RSS feed for jonass728

jonass728 has logged 48 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
Crisis

Crisis

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Craig's Wife

Craig's Wife

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
Read the review Edit this entry  
14
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
Read the review Edit this entry  
13
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beau

Beau

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
TDF Really Works

TDF Really Works

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
C'est La Vie

C'est La Vie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Basically

Basically

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Matador

Matador

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry