Sort by

Jonathan has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
Read the review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Isis - Clearing The Eye

Isis - Clearing The Eye

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Relaxer

Relaxer

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bridge of Arts

The Bridge of Arts

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry