Sort by

Jonathan🔪 has logged 236 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lifted

Lifted

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Presto

Presto

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Edit this entry  
29
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
Edit this entry  
29
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
29
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
Edit this entry  
29
Genre

Genre

1996
×
Edit this entry  
29
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Edit this entry  
29
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Edit this entry  
28
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Bright

Bright

2017
×
★★
Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★
Edit this entry  
07
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

2014
×
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry