Sort by

Jonathan🔪 has logged 31 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
20
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ride Along 2

Ride Along 2

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Edit this entry  
04
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★½
Edit this entry  
04
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Payback

Payback

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Edit this entry