Sort by

Jonathan has logged 86 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hollywood Banker

Hollywood Banker

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Perfect

Perfect

1985
×
★★½
Edit this entry  
22
8 Women

8 Women

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Game Over

Game Over

1989
×
★★
Edit this entry  
13
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Becoming Animal

Becoming Animal

2018
×
Edit this entry  
30
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nae Pasaran

Nae Pasaran

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
Edit this entry  
19
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hooper

Hooper

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Small World of Sammy Lee

The Small World of Sammy Lee

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Razorback

Razorback

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry