Aléks has logged 161 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lovable You

Lovable You

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Chinese Ghost Story II

A Chinese Ghost Story II

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gemini

Gemini

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Danse: The Paris Opera Ballet

La Danse: The Paris Opera Ballet

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Molière

Molière

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Molière

Molière

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Temptress Moon

Temptress Moon

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twelfth Night

Twelfth Night

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The 8-Year Engagement

The 8-Year Engagement

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daughters, Wives and a Mother

Daughters, Wives and a Mother

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Graveyard Island

Graveyard Island

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Priest of Darkness

Priest of Darkness

1936
×
Edit this entry  
06
Naked Weapon

Naked Weapon

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fire and Sword

Fire and Sword

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★½
Read the review Edit this entry