• In Old Arizona

  • The Cameraman

    ★★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★½

  • Street Angel

  • Spies

  • The End of St. Petersburg

    ★★★★

  • Love

    ★★½

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★½

  • The Jazz Singer

    ★★★½

  • Berlin: Symphony of a Great City

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • The Fall of the Romanov Dynasty

  • It

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Flesh and the Devil

    ★★★★

  • Faust

    ★★★★

  • Don Juan

    ★★★½

  • Ben-Hur: A Tale of the Christ

    ★★★★

  • Chess Fever

    ★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★

  • Strike

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★½

  • Seven Chances

    ★★★★

  • The Last Laugh

  • Kino Eye

  • The Red Lily

    ★★★★

  • The City Without Jews

  • The White Shadow

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Marriage Circle

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★½

  • The Story of Petroleum

    ★★½

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★½

  • Puss in Boots

    ★★

  • Häxan

    ★★★★

  • The Four Musicians of Bremen

    ★½

  • Dr. Mabuse, the Gambler

  • Pay Day

    ★★★

  • Nosferatu

  • Little Red Riding Hood

    ★★½

  • Destiny

  • The Idle Class

    ★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★½

  • Four Around the Woman

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Mark of Zorro

    ★★★★

  • The Golem: How He Came into the World

  • Just Pals

    ★★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Within Our Gates

  • A Day's Pleasure

    ★★★

  • Male and Female

    ★★★½

  • Sir Arne's Treasure

    ★★★★½

  • Just Neighbors

    ★★½

  • Take a Chance

    ★★★

  • A Dog's Life

    ★★★

  • The Outlaw and His Wife

    ★★★★

  • The Immigrant

    ★★★

  • Easy Street

    ★★★

  • Joan the Woman

  • The Bank

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

  • The Girl and Her Trust

    ★★★★

  • The Lonedale Operator

    ★★★½

  • The Prophetess of Thebes

  • The Hilarious Posters

  • The Merry Frolics of Satan