• Prey

    Prey

    ★★★★

    3 good things about PREY

    1. The Predator wrastles a bear
    2. People get stuck in swampy bogs!
    3. Death defying doggo

  • Country Gold

    Country Gold

    3 good things about Country Gold

    1. Ben Hall gets a happy ending
    2. An unborn baby fetus sings a song
    3. Mickey Reece plays a Great Value Garth Brooks AND a Great Value Chris Gaines 🤠

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    3 good things about Nope

    1. The most inventive UFO design ever!
    2. Steven Yeun wears a cowboy suit with rhinestone spaceship on the back
    3. Michael Wincottt does a gravelly spoken word performance of The Purple People Eater

    More good things in my full (spoiler-free) review at Nightmare on Film Street

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★★

    My biological parents are Glenn & Kelly, but my *REAL* parents are Ash & Linda 🖤

  • Lowlife

    Lowlife

    ★★★★★

    Hands down, the greatest crime story of the 21st century

  • The Living Dead at Manchester Morgue

    The Living Dead at Manchester Morgue

    ★★★½

    3 good things about THE LIVING DEAD AT MANCHESTER MORGUE

    1. the zombies have super cool red eyes
    2. zombies get set on fire 🔥🧟‍♂️🔥
    3. a zombie pulls a cemetery cross out of the ground for a weapon

  • Dead Ringers

    Dead Ringers

    ★★★★

    3 good things about Dead Ringers

    1. Jeremy Irons dips a pizza in red wine
    2. Jeremy Irons eats a birthday cake with his bare hands
    3. Gynaecological Instruments For Operating On Mutant Women

  • Scanners

    Scanners

    ★★★★

    3 good things about Scanners

    1. Exploding heads
    2. Exploding eyeballs
    3. Exploding veins

    🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion

    ★★★

    3 good things about Jurassic World: Dominion

    1. Texas Locust Massacre
    2. A raptor does a "Heeeere's Johnny!"
    3. The T-Rex defends her heavyweight belt 🥊🦖

  • Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

    Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

    ★★★★★

    3 good things about Bela Lugosi Meets A Brooklyn Gorilla

    1. Bela Lugosi clockblocks a dude by turning him into a giant gorilla
    2. The Man-Gorrila sings!
    3. A cute lady chimp named Ramona snuggles up with a Great Value brand Jerry Lewis

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★★

    Cronenbergian to a fault, Crimes of The Future is melodramatic, macabre, and deliciously messed up. It's as though eXistenZ, Videodrome, and Naked Lunch all stepped into The Fly's telepod together to create a revolutionarily revolting chimera of gross-out gags and freaky philosophy.

    Full review at Nightmare on Film Street

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★★

    I didn't finish it this time around, but my niece painted my nails while we watched the first half so fuck it, I'm logging it 💅🧜‍♀️