• High Plains Drifter

    ★★★½

  • The Getaway

    ★★½

  • Z.P.G.

    ★★½

  • Solaris

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • What's Up, Doc?

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★★

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Targets

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • In Cold Blood

    ★★★★

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★½

  • Black Girl

    ★★★★

  • Repulsion

    ★★★½

  • Fail Safe

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Great Escape

    ★★★½

  • 8½

    ★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★½

  • The Exterminating Angel

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★½

  • The Defiant Ones

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Rififi

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★½

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • Cover Girl

    ★★½

  • You Were Never Lovelier

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • The General

    ★★★★