• Nine Days

    Nine Days

    ★★½

    Winston Duke is a beast though

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

    First revisit in at least a decade and you know what? It still holds up. Even creepier now that I live in Texas.

  • Shame

    Shame

    ★★★★

    research

  • The Sexton and the Spade

    The Sexton and the Spade

    ★★★★

    Yeah, I watched my own film and I think it's pretty decent.

    Nightstream #7

  • My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To

    My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To

    ★★★★★

    Best of fest.

    Nightstream #6

  • Come True

    Come True

    ★★★

    Dreams, man, they're weird.

    Nightstream #5

  • The Doorman

    The Doorman

    ★★

    I'm here to tell you that the spirit of '90's direct-to-video action flicks' is alive and well. Can't wait to see Rifftrax do this one.

    Nightstream #4

  • Ema

    Ema

    ★★★★½

    I love self-realization stories. I love psychosexual dance movies. I love flamethrowers. Every adult in this movie is hot as fuck. I loved this film.

    Nightstream #3

  • Hunted

    Hunted

    ★★★½

    I wish it was in french.

    Nightstream #2

  • Time Of Moulting

    Time Of Moulting

    ★★★

    Messy houses stress me out.

    Nightstream #1

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★★

    A beautiful study of comfort in impermanence. Zhao is a master of capturing humanity from oft neglected perspectives. McDormand is amazing. I will be thinking about it for a while and it makes me question why I own so much shit.


    NYFF virtual screening

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★½

    I dunno, I feel like movies with nothing but bad people doing bad things don't appeal to me as much anymore.