Sort by

Jon has logged 402 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates

Pirates

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
Read the review Edit this entry  
25
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
1900

1900

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry