Jonty has logged 97 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Octopus

The Octopus

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beat Beneath My Feet

The Beat Beneath My Feet

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry