• Girl Gang

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★

  • Talking About the Weather

    ★★★★

  • We Might As Well Be Dead

    ★★

  • The Silent Forest

  • Sonne

    ★★★★

  • Small, Slow But Steady

  • Somewhere Over the Chemtrails

    ★★★★

  • The Passengers of the Night

    ★★★★½

  • Flux Gourmet

  • The Quiet Girl

    ★★★★½

  • Navalny

    ★★★½

  • Call Jane

    ★★★½

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★

  • Rooster

  • Datsun

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Spotless

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • To Vancouver

  • Dune

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • The Hand of God

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★★

  • Zawal

  • This Will Be my Last Cigarette

  • Fabian: Going to the Dogs

    ★★★★½

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★★

  • Biking Borders - eine etwas andere Reise

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • And Tomorrow the Entire World

    ★★★½

  • A Small Cut

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

  • Young, Fragile

  • Hamilton

    ★★★★

  • The King of Staten Island

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Wall of Shadows

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Devs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Auerhaus

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Lara

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Family Romance, LLC

    ★★★