jorbloss has logged 196 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Flower

Flower

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★½
Edit this entry  
25
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ref

The Ref

1994
×
★★½
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Goon

Goon

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★½
Edit this entry  
10
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry