Sort by

Jordan has logged 43 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No No: A Dockumentary

No No: A Dockumentary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry