Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
2023 Oscar Nominated Shorts: Animation

2023 Oscar Nominated Shorts: Animation

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mickey's House of Villains

Mickey's House of Villains

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon: The Arceus Chronicles

Pokémon: The Arceus Chronicles

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Trick or Treat Scooby-Doo!

Trick or Treat Scooby-Doo!

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Honor Society

Honor Society

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Open Season

Open Season

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steven Universe Future

Steven Universe Future

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry