Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Massage Parlor Murders

Massage Parlor Murders

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Detour

Detour

1945
×
★★★
Edit this entry  
08
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Easy Money

Easy Money

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Superman

Superman

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Exotica

Exotica

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
After Dark, My Sweet

After Dark, My Sweet

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fresh

Fresh

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Troy

Troy

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
16
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★
Edit this entry  
15
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
Red Riding: The Year of Our Lord 1983

Red Riding: The Year of Our Lord 1983

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Revenge

Revenge

1989
×
★★½
Edit this entry  
02
Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★½
Edit this entry  
10
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
CB4

CB4

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★
Edit this entry