Highest rated films

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Pusher

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • Bad Lieutenant

    ★★★★½

  • Rounders

    ★★★★½

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★★★½

  • Stranger by the Lake

    ★★★★

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★

  • Talk Radio

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 19 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Knives Out

Nov 29

Most Watched

Uncut Gems

twice

Last Film

My Cousin Vinny

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
14 films
Crime
12 films
Thriller
10 films
Comedy
6 films
Mystery
4 films
Horror
2 films
War
1 film
Fantasy
1 film
Romance
1 film
Action
1 film
USA
13 films
France
3 films
Canada
2 films
Denmark
2 films
UK
2 films
Japan
1 film
English
15 films
Spanish
3 films
French
2 films
Japanese
1 film
Russian
1 film
Italian
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Jordan’s most liked review

Humanité

★★

when somebody who doesn't care for cinema thinks about what a French movie is, what they picture in their head is exactly this movie. Two and a half hours of loosely connected scenes of people staring into the middle distance together mixed with a couple of extreme close-ups of vaginas and one out-of-left-field moment of magical realism.

More reviews

Jordan’s most liked list

90s Crime Films

I don't want to fight you but the 90s were the best decade for crime films and i'm going to prove it.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Hellbent
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Hellbent
Average weighted rating:

3.0

Films Jordan watched in 2019

  • My Cousin Vinny
  • Pusher
  • Bad Lieutenant
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • Rounders
  • Stranger by the Lake
  • Talk Radio
  • Hellbent
  • Uncut Gems
  • 52 Pick-Up
  • Scum
  • Uncut Gems
  • The Neon Demon
  • Romeo Is Bleeding
  • Humanité
  • Freeway II: Confessions of a Trickbaby
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • Sudden Fury
  • Knives Out

World Map

Highly rated films Jordan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more