Sort by

JordanFerguson has logged 463 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marona's Fantastic Tale

Marona's Fantastic Tale

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★½
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry