Jordan has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Edit this entry  
31
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★
Edit this entry  
11
Wings

Wings

1927
×
★★★
Edit this entry  
10
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Edit this entry  
09
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cimarron

Cimarron

1931
×
Read the review Edit this entry  
08
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★
Edit this entry