Jordan has logged 370 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Edit this entry  
18
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★★
Edit this entry  
16
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★
Edit this entry  
24
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead End

Dead End

1937
×
★★★
Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★½
Edit this entry  
04
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
02
Downhill

Downhill

1927
×
★★½
Edit this entry