• The Batman

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Untold: Crimes & Penalties

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Thappad

    ★★★½

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Black Bear

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

    ★★★

  • Guava Island

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★