RSS feed for Jordi

Jordi has logged 72 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Love

Love

2015
×
★½
Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Other Woman

The Other Woman

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
As I Open My Eyes

As I Open My Eyes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★
Edit this entry  
28
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
How High

How High

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Man with the Iron Heart

The Man with the Iron Heart

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★
Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Una

Una

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry