RSS feed for Jordi

Jordi has logged 63 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dogman

Dogman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Very Big Shot

Very Big Shot

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Edit this entry  
31
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Juice

Juice

1992
×
★★½
Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boy A

Boy A

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Wolf

Wolf

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Call

The Call

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★½
Edit this entry  
03
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★
Edit this entry