RSS feed for Jordi
  • Southpaw

    Southpaw

    ★★

    Five stars for how fit Jake Gyllenhaal got for this movie.
    Minus two for that storyline.
    Minus one for that ridiculous Eminem soundtrack.

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Tip: (re)watch this movie with a pair of airpods in, or other fancy headphone decives, for the full experience. Thank me later.

  • Beach Rats

    Beach Rats

    ★★★½

    masculinity & loneliness

  • Darkest Hour

    Darkest Hour

    ★★★★

    ✌🏼

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★½

    heartbeat = 140 bpm

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★½

    yes, bitch

  • We

    We

    ★★★★

    ijspegel

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★½

    lovely

    he's 6'5, 220 and in this movie there's only one of him

    lucky enough...

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★½

    Oh hi Mark

  • The Square

    The Square

    ★★★★

    that
    was
    fun

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

    interesting

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★

    so beautiful
    emotions
    it’s done, the end
    continues
    ok, now it’s done
    continues
    is it now finally done?
    continues
    for god’s sake! 
    continues
    the end.