2017

Jordi van der Oord Jordi van der Oord’s year in review

Jordi’s highest rated films

  • Yves Saint Laurent

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Square

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Lion

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • A Prophet

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

A Good Year

Jan 3

Last Film

La La Land

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
31 films
Comedy
16 films
Romance
14 films
Crime
8 films
Thriller
7 films
Adventure
3 films
Action
3 films
Mystery
3 films
Family
2 films
War
2 films
USA
32 films
UK
9 films
France
8 films
Germany
3 films
Japan
2 films
Italy
2 films
Australia
1 film
Spain
1 film
Ireland
1 film
English
35 films
French
7 films
Japanese
3 films
Arabic
3 films
Spanish
2 films
Russian
2 films
German
2 films
Danish
1 film
Hindi
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 91

Watchlist

Stars

Director

Crew

Jordi’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Loving
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Loving
Average weighted rating:

2.5

Films watched in 2017

  • La La Land
  • Wonder Wheel
  • Aladdin
  • The Holiday
  • Paddington
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Bad Santa
  • The Square
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Your Name.
  • Detroit
  • Good Time
  • Yves Saint Laurent
  • Lion
  • The Big Sick
  • Dunkirk
  • Loving
  • Song to Song
  • American Honey
  • Burnt
  • Submarine
  • Friends with Benefits
  • Paterson
  • The Shawshank Redemption
  • Everybody Wants Some!!
  • Ted 2
  • Lost in Translation
  • A Prophet
  • Divines
  • Allied
  • Moonlight
  • Collateral
  • Manchester by the Sea
  • A Bigger Splash
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Café Society
  • White Girl
  • The Nice Guys
  • A Good Year

Highly rated films Jordi missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • Blade Runner 2049
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more