2018

Jordi van der Oord Jordi van der Oord’s year in review

Jordi’s highest rated films

  • Peter Pan

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Quincy

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • Thank You for Smoking

    ★★★★½

  • Girl

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Dogman

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • The Lorax

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 127 Films watched
  • 10.6 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

The Reader

Jan 1

Last Film

The Big Lebowski

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
100 films
Comedy
35 films
Romance
32 films
Thriller
22 films
Crime
20 films
Action
12 films
Adventure
11 films
Sci Fi
10 films
History
9 films
Family
9 films
USA
97 films
UK
34 films
France
17 films
Belgium
8 films
Ireland
5 films
Netherlands
5 films
Italy
5 films
Germany
4 films
Canada
4 films
Australia
2 films
English
117 films
French
18 films
Spanish
15 films
Chinese
5 films
Dutch
5 films
Italian
5 films
German
4 films
Japanese
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 71 Added 210

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jordi’s most liked review

Wildlife

★★★★

Stylish AF

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Life Itself
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Deaf Child
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2018

  • The Big Lebowski
  • Wildlife
  • The Favourite
  • Disobedience
  • Bridget Jones's Diary
  • The Terminal
  • Mid90s
  • Deaf Child
  • Mountain
  • Roma
  • Quincy
  • Love Actually
  • Beauty and the Beast
  • Léon: The Professional
  • Thank You for Smoking
  • Peter Pan
  • Beautiful Boy
  • Jackie
  • The Kindergarten Teacher
  • Girl
  • The Shape of Water
  • Life Itself
  • Fences
  • The Light Between Oceans
  • Side Effects
  • I, Daniel Blake
  • I, Tonya
  • First Man
  • Interstellar
  • Logan Lucky
  • A Star Is Born
  • Downsizing
  • The Young Offenders
  • The Godfather
  • Christopher Robin
  • The Lion King
  • Atonement
  • Catacombe
  • Stronger
  • A Prayer Before Dawn
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Secret Life of Pets
  • Pulp Fiction
  • Charlie Wilson's War
  • Lucy
  • Dogman
  • Prisoners
  • The Master
  • The Dark Knight
  • BlacKkKlansman
  • Spotlight
  • Before We Go
  • Denmark
  • The Lorax
  • Mektoub, My Love: Canto Uno
  • Forrest Gump
  • Whiplash
  • Legend
  • Love
  • The Hunt
  • The Discovery
  • The Immigrant
  • Carol
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • The Lorax
  • The Martian
  • Mad Max: Fury Road
  • Locke
  • Bronson
  • The Other Woman
  • Love, Simon
  • The Place Beyond the Pines
  • Lean on Pete
  • Baby Driver
  • Battle of the Sexes
  • Children of Men
  • Closer
  • Southpaw
  • As I Open My Eyes
  • Isle of Dogs
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Death of Stalin
  • Moonrise Kingdom
  • Punch-Drunk Love
  • Up in the Air
  • Tully
  • Red Sparrow
  • Enough Said
  • The Rider
  • The Intouchables
  • Ali G Indahouse
  • How High
  • The Man with the Iron Heart
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • God's Own Country
  • Lady Bird
  • Lucky
  • Una
  • Okja
  • A Fantastic Woman
  • Phantom Thread
  • Nocturnal Animals
  • All the Money in the World
  • Her
  • Beach Rats
  • Nightcrawler
  • Darkest Hour
  • The Florida Project
  • The Great Beauty
  • We
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Marathon
  • Call Me by Your Name
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Very Big Shot
  • Inception
  • Spirited Away
  • The Disaster Artist
  • The Party
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • You Were Never Really Here
  • Fight Club
  • Room
  • The Room
  • The Reader

Highly rated films Jordi missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Springsteen On Broadway
  • Minding the Gap
  • If Beale Street Could Talk
  • Daniel Sloss: Live Shows

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more