Sort by

Jordon has logged 59 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gemini

Gemini

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Glory

Glory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Loveless

Loveless

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
OtherLife

OtherLife

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spoor

Spoor

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Giant

The Giant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stonehead

Stonehead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jungle

Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Life in Waves

A Life in Waves

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
Read the review Edit this entry  
16
Hostages

Hostages

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Free and Easy

Free and Easy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Broken Highway

Broken Highway

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Damned

The Damned

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alipato: The Very Brief Life of an Ember

Alipato: The Very Brief Life of an Ember

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Battle

The Last Battle

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Until The Birds Return

Until The Birds Return

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Axolotl Overkill

Axolotl Overkill

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Machines

Machines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Godspeed

Godspeed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Revolution of Sound - Tangerine Dream

Revolution of Sound - Tangerine Dream

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry