• Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★½

  • Shadows

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★★

  • Ambulance

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★★½

  • Moonfall

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Being the Ricardos

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • 14 Peaks: Nothing Is Impossible

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • New York Ninja

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Squid Game

  • Attica

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • Belfast

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Card Counter

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Old

    ★★★½

  • Pig

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Titane

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Benedetta

    ★★★★

  • After Yang

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★★

  • Space Jam: A New Legacy

    ★★½

  • Black Widow

    ★★½

  • Hard Hit

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Far From the Tree

  • Ascension

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • F9

    ★★★★

  • Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Nate Bargatze: The Greatest Average American

  • Nobody

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★

  • Brian Regan: On the Rocks

  • Nian

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Writing with Fire

    ★★★★

  • Wendy Williams: What a Mess!

  • Flee

    ★★★★

  • CODA

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • WandaVision

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

  • Death to 2020

    ★★★

  • Burrow

  • The Last Blockbuster

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½