Jord has logged 66 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
How Yukong Moved the Mountains

How Yukong Moved the Mountains

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kirlian Witness

The Kirlian Witness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Black Permanent

Blue Black Permanent

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
Edit this entry  
27
Night Mix

Night Mix

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★
Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Chizuko's Younger Sister

Chizuko's Younger Sister

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Deserted City

The Deserted City

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Distance-Landscape: Football Field

Distance-Landscape: Football Field

2011
×
Edit this entry  
12
Duration-Landscape: Road

Duration-Landscape: Road

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
School in the Crosshairs

School in the Crosshairs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Floating under a Honey Tree

Floating under a Honey Tree

1998
×
Edit this entry  
11
Après le feu

Après le feu

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
After Last Season

After Last Season

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Katatsumori

Katatsumori

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
See Heaven

See Heaven

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
New York Portrait, Chapter III

New York Portrait, Chapter III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
New York Portrait, Chapter II

New York Portrait, Chapter II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Florence

Florence

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Titan's Goblet

In Titan's Goblet

1991
×
Edit this entry  
06
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Beginning

Beginning

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neither God Nor Santa María

Neither God Nor Santa María

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Introduction to the End of an Argument

Introduction to the End of an Argument

1990
×
★★★★★
Edit this entry