Sort by

Jorge has logged 61 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dark Corners

Dark Corners

2006
×
Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
Edit this entry  
27
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
Edit this entry  
27
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
Edit this entry  
29
Son of the Bride

Son of the Bride

2001
×
Edit this entry  
28
Dark City

Dark City

1998
×
Edit this entry  
22
Circle

Circle

2015
×
Edit this entry  
08
Ouija

Ouija

2014
×
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
Edit this entry  
04
The Signal

The Signal

2014
×
Edit this entry  
28
Thesis on a Homicide

Thesis on a Homicide

2013
×
Edit this entry  
27
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
Edit this entry  
26
The Purge

The Purge

2013
×
Edit this entry  
26
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
Edit this entry  
28
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
Edit this entry  
17
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Triangle

Triangle

2009
×
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
25
Small Apartments

Small Apartments

2012
×
Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Edit this entry  
13
Chinese Take-Away

Chinese Take-Away

2011
×
Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Edit this entry  
10
Retribution

Retribution

2006
×
Edit this entry  
10
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
Edit this entry  
08
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
Edit this entry  
18
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
Edit this entry  
19
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Edit this entry