Sort by

Jorge has logged 118 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
In a World...

In a World...

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sisters

Sisters

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Impossible Crimes

Impossible Crimes

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
She Never Died

She Never Died

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Snow

Black Snow

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Night My Mother Killed My Father

The Night My Mother Killed My Father

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Time Trap

Time Trap

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Holidays

Holidays

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Eerie

Eerie

2018
×
★½
Edit this entry  
02
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry