Sort by

Jorge has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Darkness

The Darkness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Morgue

Morgue

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Cell

The Cell

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★½
Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rojo

Rojo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bad Day for the Cut

Bad Day for the Cut

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★
Edit this entry