RSS feed for Jorge

Jorge has logged 28 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
Edit this entry  
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
11
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
Edit this entry  
01
Deathwatch

Deathwatch

2002
×
Edit this entry  
15
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
19
300

300

2006
×
Edit this entry  
19
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Edit this entry  
19
Uprising

Uprising

2001
×
Edit this entry  
19
Jarhead

Jarhead

2005
×
Edit this entry  
19
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Edit this entry  
19
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
Edit this entry  
19
Which Way to the Front?

Which Way to the Front?

1970
×
Edit this entry  
19
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
19
Braveheart

Braveheart

1995
×
Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry