RSS feed for Jorge
  • The Evil Dead

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Possession

  • The Beyond

  • Cannibal Ferox

  • Scanners

  • Stardust Memories

    ★★★★

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • The Changeling

  • Inferno

    ★★★

  • Cannibal Holocaust

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Alien

  • Manhattan

  • Phantasm

  • That Obscure Object of Desire

  • Star Wars

  • Annie Hall

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Suspiria

  • Network

  • Murder by Death

  • The Tenant

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

  • Shivers

    ★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Love and Death

  • The Phantom of Liberty

    ★★★½

  • The Conversation

  • The Exorcist

  • Sleeper

  • Don't Look Now

  • Mean Streets

    ★★★½

  • Sisters

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

  • Tales from the Crypt

  • A Clockwork Orange

  • Let's Scare Jessica to Death

  • Bananas

  • Which Way to the Front?

  • Take the Money and Run

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • What's New Pussycat?

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Diary of a Chambermaid

  • The Exterminating Angel

  • Breakfast at Tiffany's

  • Viridiana

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Rear Window

  • The Young and the Damned

    ★★★★

  • Citizen Kane

  • Un Chien Andalou