RSS feed for Joris Karl
  • The Kangaroo Chronicles

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Arab Blues

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • The Dead Don't Die

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Aquaman

  • First Man

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Incredibles 2

  • Patrick Melrose

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Unsane

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • WHAT DID JACK DO?

  • Suck Me Shakespeer 3

  • It

    ★★

  • mother!

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Detroit

    ★★½

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

  • Spider-Man: Homecoming

  • Okja

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Alien: Covenant

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Baby Driver

  • Logan

  • Wild Mouse

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • A Cure for Wellness

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Doctor Strange

  • Split

  • Dancer

  • David Lynch: The Art Life

  • Safari

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

  • Arrival

  • La La Land

  • Suicide Squad

  • Star Trek Beyond

  • Stefan Zweig: Farewell to Europe

  • Alice Through the Looking Glass

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Gimme Danger

  • Paterson

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Toni Erdmann

  • Raw

  • Slack Bay

    ★★★

  • Young Light

    ½

  • The Odyssey

  • For the Love of Spock

  • The Happy Film

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

  • Zootopia

  • Deadpool

  • Swiss Army Man

  • The Revenant