RSS feed for Joris Karl

Joris Karl has logged 38 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Young Light

Young Light

2016
×
½
Edit this entry  
25
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Storm

Storm

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
In China They Eat Dogs

In China They Eat Dogs

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fear X

Fear X

2003
×
★½
Edit this entry  
19
2010

2010

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pusher III: I'm the Angel of Death

Pusher III: I'm the Angel of Death

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry