RSS feed for Joris Karl

Joris Karl has logged 25 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Bunker

The Bunker

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Keane

Keane

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry