RSS feed for Jose

Jose has watched 31 films released in the 1970s.

  • Salem's Lot

    ★★★

  • The Brood

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Phantasm

    ★★★★

  • Tourist Trap

    ★★★

  • Blood Rage

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★

  • Full Circle

    ★★★½

  • House

    ★★★½

  • Cathy's Curse

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Little Girl Who Lives Down the Lane

    ★★½

  • Carrie

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Deep Red

    ★½

  • Young Frankenstein

    ★★★½

  • It's Alive

    ★★

  • Don't Look Now

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • The Legend of Hell House

    ★★½

  • Deliverance

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • Play Misty for Me

    ★★★★

  • See No Evil

    ★★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★★

  • Wake in Fright

    ★★★

  • The Beguiled

    ★★★★★