Sort by

Josef has logged 497 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Suicide Squad: Hell to Pay

Suicide Squad: Hell to Pay

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read prior review Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry