Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rubber

Rubber

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tuna

Tuna

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Perrier's Bounty

Perrier's Bounty

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry