JoseKelly has logged 98 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
05
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Old School

Old School

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
All Hands on Deck

All Hands on Deck

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cardboard Gangsters

Cardboard Gangsters

2017
×
★★
Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rubber

Rubber

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry