RSS feed for JoseMaximiliano
  • McMillion$

    McMillion$

    ★★★½

    Although it shared way too much unnecessary information, this way as a very interesting dive into the scam world.

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★½

    This is one of the most exotic - yes, exotic - shit I’ve ever seen and the amount of outrageously crazy stuff happening every episode was exciting as it gets.

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    Nothing screams perfection more than Moonlight.

  • Forks Over Knives

    Forks Over Knives

    Vegan food >>>>>>>>>>>>>>

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★★

    That’s my shit

  • Groundhog Day

    Groundhog Day

    ★★½

    It really didn’t do it for me :(

  • Big

    Big

    ★★★★½

    Tom hanks get better please

  • Luce

    Luce

    ★★★★½

    The whole movie is a debate, and although you may not get all of the answers at the end, it does make you question between the good and the bad, who is right, who is wrong?

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★★

    Man that basement scene was probably one of the scariest scenes I’ve ever seen

  • Monos

    Monos

    ★★

    Man I was really looking forward to like this movie :(

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★★

    There is a scene earlier on, when we are first introduced to Pat's Dad (Robert DeNiro) where I, a writer, thought, "those lines are not really that important right? I mean, they are talking about football, the eagles and the cowboys, and it probably takes one page of screenplay, do we really need it?" Well, surprisingly it comes full circle, I did not anticipate it all, cowboys and eagles being what drives the last part of our character arc. I…

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★★

    Love u Steve