RSS feed for Joseph
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Room

Room

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Persepolis

Persepolis

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
07
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Edit this entry  
18
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Edit this entry  
10
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
Edit this entry  
07
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Palace

Palace

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Skin

Skin

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Mother

Mother

2017
×
Edit this entry  
14
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
Edit this entry  
05
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Herd

Herd

1999
×
Edit this entry  
22
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1994
×
Edit this entry  
15
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
Edit this entry  
15
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
13
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Edit this entry  
31
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Edit this entry