2016

Joseph Ford Joseph Ford’s year in review

Joseph’s highest rated films

  • Doctor Strange

    ★★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Following

    ★★★★½

  • X-Men: Apocalypse

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Super

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • Zoolander

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 18 Films watched
  • 1.5 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Big Short

Jan 9

Last Film

It's a Wonderful Life

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
8 films
Drama
8 films
Adventure
6 films
Comedy
6 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
4 films
Thriller
4 films
Crime
2 films
Family
2 films
History
1 film
USA
17 films
Australia
1 film
Germany
1 film
UK
1 film
English
18 films
German
2 films
Italian
1 film
Japanese
1 film
Romanian
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film
French
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

X-Men: Apocalypse
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Equilibrium
Average weighted rating:

3.2

Films Joseph watched in 2016

  • It's a Wonderful Life
  • Elf
  • Die Hard
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Hacksaw Ridge
  • Doctor Strange
  • There Will Be Blood
  • Midnight Special
  • Silver Linings Playbook
  • X-Men: Apocalypse
  • Following
  • Equilibrium
  • Pulp Fiction
  • Super
  • Zoolander
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool
  • The Big Short

World Map

Highly rated films Joseph missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Moonlight
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Cameraperson

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more