Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★

  • Looper

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Daddy Longlegs

Jan 9

Most Watched

Knives Out

twice

Uncut Gems

twice

Last Film

Knives Out

Feb 16

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Comedy
10 films
Thriller
7 films
Crime
6 films
Romance
3 films
Mystery
3 films
Sci Fi
2 films
War
1 film
Adventure
1 film
USA
20 films
France
3 films
Germany
1 film
China
1 film
Poland
1 film
UK
1 film
Greece
1 film
Czechia
1 film
English
20 films
French
4 films
German
2 films
Spanish
2 films
Czech
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Joseph’s most liked review

Jojo Rabbit

★★★★½

I guess I'm soft because I thought it stuck the landing

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Little Women
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Goldman v Silverman
Average weighted rating:

3.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Paul Schrader: Man in a Room
Average weighted rating:

3.5

Films Joseph watched in 2020

  • Knives Out
  • Before Midnight
  • Uncut Gems
  • The Art of Self-Defense
  • Columbus
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • Greener Grass
  • Paul Schrader: Man in a Room
  • Knives Out
  • High Life
  • Modern Times
  • Looper
  • Frownland
  • The Brothers Bloom
  • WHAT DID JACK DO?
  • Goldman v Silverman
  • Uncut Gems
  • Road to Perdition
  • Daddy Longlegs

World Map

Highly rated films Joseph is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Nine Days
  • Palm Springs
  • The Father
  • Promising Young Woman
  • Never Rarely Sometimes Always

Highly rated with Joseph’s friends Patron

  • Parasite
  • Little Women
  • 1917
  • Jojo Rabbit
  • Ford v Ferrari
  • Joker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more